wz

Něco málo z historie

Vše začalo hraním u táboráků a pro kamarády. Tehdy se dva kamarádi vsadili o láhev whisky, zda jeden toho druhého naučí hrát na kytaru. Nepřísluší mi podrobněji rozvádět tuto dobu, znám ji jen z vyprávění. Nesporný je ovšem fakt, že zde je prvopočátek kapely, která si začala říkat Blizzard a začala hrát v širším kruhu po hospodách v Nýrsku a okolí. Nechci nikoho opomenout, snad mi to ti, kteří Blizzardem prošli prominou, pokud se ozvou, doplníme jména. Jirka Kožený, Venca Soušek, Jirka Šulc, Pavel Kříž, Jarda Staněk, Milan Vacovský, Honza Taut, Honza Kulštejn, Dušan Lehotský snad také. Ženský element jsem zastupovala já někdy od poloviny 90.let. S Blizzardem zpívala ale i Alena Hájková, která již není mezi námi. Hráči přicházeli, odcházeli, vraceli se.

     V roce 2002 pak začali v kapele příležitostně působit Vlasta Dvorský a Libor Fiala. Jirkovi Koženému, tehdejšímu kapelníkovi se nedá upřít jistý manažerský talent, kapela hrála téměř každý týden, někdy i dvakrát. Vzpomínám, jak jsme jednoho jitra hráli v Německu jedné dámě pod balkónem. Byl to dar jejího muže k nějakému kulatému výročí jejich sňatku. V roce 2002 Jirka Kožený ukončil činnost kapely. Vlasta Dvorský a Libor Fiala, poslední přibyvší hráči, nalezli útočiště ve vznikající kapele v Klatovech. Já se tam s nimi setkala na přelomu roku 2002 / 2003, kdy mne tam dotáhla další osůbka, která v historii Blizzardu sehrála a hraje důležitou roli. Blanka Maříková, zvukařka a řidička v jedné osobě. Kapela hrála pod názvem Archiv čtyři roky a prošlo jí také dost muzikantů. Bylo to už, vzhledem k nástrojovému obsazení jiné hraní. Mohu jmenovat Davida Kojana, Pepíčka Šurého, Luboše Špáda - tehdejšího kapelníka, Jirku Kozáka. V tomto složení jsme hráli delší dobu. Tak jako se rozcházejí cesty, které dělí křižovatky, postupně se kapela krystalizovala odchody a příchody dalších hráčů, abychom se v roce 2006 rozešli jako přátelé po určitých neshodách s kapelníkem skupiny Archiv.

     Jelikož zůstala nakonec jenom nýrská část kapely + Houba (kontrabas, Mlýnské Struhadlo) a nebyli jsme schopni se dohodnout na názvu kapely, po delší úvaze jsme oprášili a přijali staronový název Blizzard. Po dohodě s bývalým kapelníkem Jirkou Koženým nám byl přenechán za láhev Irské whiskey, na kterou si chudák rok počkal. Kapelníkem byl jednomyslně schválen Vlasta Dvorský, který vždy zajišťoval ozvučení, dopravní prostředky a termíny vystoupení. Do kapely přibyli Jarda Staněk a Honza Kulštejn. Takže opět nic nového, ta jména už padla. Několikrát si s námi zahrál nezapomenutelný Olda z jihočeského Frmollu, výborný zpěvák a ještě lepší basák. (Frmoll = furt na mol) Nebudu příliš rozvádět náš repertoár. Ten obsahuje písničky od Greenhornů, M. Tučného, orchestrální bluegrassové skladby, military country, něco z tradicionálů, něco z chronicky známých country pecek aj.... Zkrátka písničky, které zná každý, kdo má rád country muziku. Pracujeme na našem prvním částečně komponovaném pořadu: "Blizzardova Koňská opera", kdy v baru neskutečně houstne dým.

    Neškatulkujeme, hrajeme to, co se nám líbí. Pokud čekáte přednášky o směrech a stylech country, bylo toho už napsáno mnoho jinde. Lepší bude, pokud si nás přijdete poslechnout a řeknete nám Váš názor. Těšíme se na Vás.

     Na kapelu "BLIZZARD" to "práskla" Sylva Kalianková, červen 2007

Kapela Blizzard ukončila činnost počátkem roku 2011.

Původní sestava (Kožený, Soušek, Šulc, Lehotský, ...) však hrála občas i po roce 2002. Koncem roku 2018 Jirka Kožený obnovil činnost "Blizzardu" se zakádajícími a několika dalšími členy. Prozože již většina hudebníků je v důchodovém věku, přejmenoval kapelu na "Old Blizzard".